Teos Helsingin Kirjamessuilla 24.-27.10.

15.10.2019

Teoksen ohjelma Helsingin Kirjamessuilla

 

Torstai 24.10.

 

Riikka Pelo: Kaikki elävä

Klo 12, Senaatintori

Haastattelija Juha Hurme

 

Niina Miettinen: Suopursu

Klo 12.30, Esplanadi

Haastattelija Matias Kuokkanen

 

Anna Sörensson ja Ebba Håkans: Ruokaa Mat-ravintolan ohjeilla

Klo 13.30, Näytöskeittiö/Kauppahalli

Haastattelija Linnea Vihonen

Yhteistyössä Förlaget-kustantamon kanssa

 

Monika Fagerholm: Kuka tappoi bambin?

Klo 15.30, Senaatintori

Haastattelija Sanna Kangasniemi

Yhteistyössä Helsingin Sanomien kanssa

 

Laura Lindstedt: Ystäväni Natalia

Klo 16, Suomalainen kirjakauppa, 6f50

Haastattelija Hannele Jyrkkä

 

Lukupiiri Monika Fagerholm: Kuka tappoi bambin?

Klo 16.30, Lonna

Haastattelija Tapani Ritamäki

 

Rikka Pelo: Kaikki elävä

Klo 16.30, Suomalainen kirjakauppa, 6f50

Haastattelija Nina Paavolainen

 

Sari Airola: Vuh! Vuh! Kaneli ja kaverit

Klo 18, Toukola

Haastattelija Hannele Jyrkkä

 

Monika Fagerholm: Kuka tappoi bambin?

Klo 18.30, Akateeminen kirjakauppa, 6c50

Haastattelija Tapani Ritamäki

 

 

Perjantai 25.10.

 

Kari Häkämies: Vallankahva

Klo 13, Punavuori

Haastattelija Nina Paavolainen

 

Hanna-Reetta Schreck: Minä maalaan kuin jumala & Ellen T.

Klo 14, Töölö

Haastattelija Nina Paavolainen

 

Simo Sipola: Verokirja

Klo 14, Hakaniemi

Verokeskustelussa Simo Sipolan kanssa professori Heikki Hiilamo ja ekonomisti Heikki Pursiainen

 

Stefan Bremer: Keskeltä ja täysillä

Klo 14.30, Töölö

Mukana keskustelussa Caj Bremer teoksellaan Mies katolla

Haastattelija Kristiina Markkanen

Yhteistyössä Docendon kanssa

 

Laura Lindstedt: Ystäväni Natalia

klo 15, Senaatintori

Haastattelija Susanna Laari

Yhteistyössä Helsingin Sanomien kanssa

 

Ossi Nyman: Patriarkaatti

Klo 17.40, Rosebud, 6e10

Haastattelija Jussi Tiihonen

 

Ossi Nyman: Patriarkaatti

Klo 19, Akateeminen kirjakauppa, 6c50

Haastattelija Jussi Tiihonen

 

 

Lauantai 26.10.

 

Tomi Kontio ja Elina Warsta: Koira nimeltään Kissa tapaa kissan

Klo 10.30, Toukola

Haastattelija Matias Kuokkanen

 

Rosa Meriläinen: Virhe

Klo 11.30, Hakaniemi

Haastattelija Jussi Tiihonen

 

J. P. Pulkkinen: Valkoinen varis

11.30, Akateeminen kirjakauppa, 6c50

Haastattelija Matias Kuokkanen

 

Mikko Rimminen: Jos se näyttää siltä

Klo 12.30, Hakaniemi

Haastattelija Antti Majander

Yhteistyössä Helsingin Sanomien kanssa 

 

J. P. Pulkkinen: Valkoinen varis

Klo 12.30, Rosebud, 6e10

Haastattelija Petra Kakko

 

Minna Lindgren: Kaukorakkaus

Klo 14.30, Esplanadi

Haastattelija Nina Paavolainen

 

Mikko Rimminen: Jos se näyttää siltä

Klo 15, Akateeminen kirjakauppa, 6c50

Haastattelija Jussi Tiihonen

 

J. P. Laitinen: Lume

Klo 15, Rosebud

Haastattelija Hannele Jyrkkä

 

Ossi Nyman: Patriarkaatti

15.30, Hakaniemi

Haastattelija Jussi Tiihonen

 

Riikka Pelo: Kaikki elävä

Klo 15.40, Rosebud 6e10, 

Haastattelija Nina Paavolainen

 

Lena Frölander-Ulf: Nelson Tiikeritassu

Klo 16, Toukola

Haastattelija Hannele Jyrkkä

Yhteistyössä Förlaget-kustantamon kanssa

 

Riikka Pelo: Kaikki elävä

Klo 16, Akateeminen kirjakauppa, 6c50

Haastattelija Nina Paavolainen

 

Linda Bondestam, Alexandra Salmela ja Annika Sandelin:

Mielikutitusystävä & Silkkiapinan nauru

Klo 16.30, Toukola 

Haastattelija Hannele Jyrkkä

Yhteistyössä Förlaget-kustantamon kanssa

 

J. P. Pulkkinen: Valkoinen varis

Klo 17.30, Punavuori

Haastattelija Matias Kuokkanen

 

Miira Luhtavaara: Sinusta roikkuu valoa

Klo 17.30-18 Töölö

Mukana keskustelussa Jouni Teittinen ja Nura Farah

Yhteistyössä Nuoren Voiman Liitto, Teos, Poesia ja Otava

 

Marko Lempinen ja Heikki Riihiranta: Hexi – Taistelija

Klo 19, Akateeminen kirjakauppa, 6c50

Haastattelija Juha Rantasila

 

 

Sunnuntai 27.10.

 

Lukupiiri Laura Lindstedt: Ystäväni Natalia

10.15-11.15, Lonna

Haastattelija Hannele Jyrkkä

 

Maija Muinonen: sexdeathbabies

Klo 10.30, Hakaniemi

Haastattelija Jussi Tiihonen

 

Leena Virtanen ja Sanna Pelliccioni: Ellen! Taiteilija Ellen Thesleffin elämä ja villit värit 

Klo 10.30, Toukola

Haastattelija Matias Kuokkanen

 

Maija Muinonen: sexdeathbabies

Klo 11.40, Rosebud 6e10, haastattelija Jussi Tiihonen

 

Juhani Känkänen: Kivat pippalot, Apo Apponen!

Klo 13.30, Toukola

Haastattelija Hannele Jyrkkä

 

Marjo Katriina Saarinen: Jälki

Klo 14, Hakaniemi

Haastattelija Jussi Tiihonen

 

Miia Toivio: Sukupuutot

Klo 14.30-15, Töölö

Mukana keskustelussa Vesa Haapala, Ilja Lehtinen ja Katja Seutu 

Yhteistyössä Nuoren Voiman Liitto, Teos, Otava ja WSOY

 

Heli Blåfield ja Ville Blåfield: Saunavuoro

Klo 15.30, Lonna

Mukana keskustelussa Satu Laatikainen teoksellaan Saunan kansa

Haastattelija Nina Paavolainen

Yhteistyössä Suomalaisen Kirjallisuuden Seuran kanssa

 

Mari Kätkä: Hilla ja salaperäinen saarni

Klo 16, Kumpula

Haastattelija Hannele Jyrkkä

 

Stina Saari: Änimling

Klo 16, Töölö

Mukana keskustelussa Sanna Karlström

Yhteistyössä Nuoren Voiman Liiton kanssa

 

Leena Virtanen ja Sanna Pelliccioni: Minna!

Klo 16.30

Mukana keskustelussa Elina Lappalainen (Tammi)

Haastattelijoina Kallion lukion opiskelijat

Yhteistyössä Tammen kanssa

 

Heikki Lehikoinen ja Emmi Jormalainen: Tufunus avaruudessa

Klo 16.30, Kumpula

Tufunus avaruudessa

Haastattelija Matias Kuokkanen

 

 

 

 

Lisäksi Teoksen tekijät seuraavissa ohjelmissa:

 

Torstai 24.10.

 

Klo 13.30 Salongeista julkiseen tilaan, Töölö

Mukana mm. Laura Lindstedt

(Kirja & Salonki ry)

 

Klo 14 Tiedetori: Målande kvinnor i Paris - Maalaavat Pariisin naiset, Kruununhaka

Mukana mm. Hanna-Reetta Schreck

(Svenska litteratursällskapet i Finland, Parvs/Signe ja Ane Gyllenbergin säätiö)

 

Klo 14 I huvudet på en illustratör, Fiskehamnen

Mukana mm. Lena Frölander-Ulf

(Schiltst & Söderströms, Förlaget)

 

Klo 15 Jaakko Enkeli Lentokenttä ja kermakakkutapaus -tarinapaja, Kumpula

Mukana mm. Sanna Pelliccioni

(Myllylahti)

 

Klo 15.30 Eläinten myyttinen voima, Punavuori

Mukana mm. Leena Parkkinen

(Karisto, Aula, SKS)

 

Klo 16.30 Harkimo - Tarina likaisesta Harrysta, Hakaniemi

Mukana mm. Marko Lempinen

(Otava)

 

Klo 16.30 Jag malar som en Gud. Ellen Thesleffs liv och konst, Fiskehamnen

Mukana mm. Hanna-Reetta Schreck

(Svenska litteratursällskapet i Finland, Appell Förlag)

 

Perjantai 25.10.

 

Klo 12.30 Suomi terrorin tukikohtana - Kuinka Lenin tovereineen tuhosi Venäjän suomalaisten suosiollisella avustuksella, Suomenlinna

Mukana Erkki Vettenniemi

(Suomalaisen Kirjallisuuden Seura)

 

Klo 14.30 Eget rum och egna pengar - Om att bryta mönster som kvinnlig konstnär, Fiskehamnen

Mukana mm. Hanna-Reetta Schreck

(Svenska litteratursällskapet i Finland, Appell Förlag)

 

Klo 15 Prata bok: samarbetet mellan författare och illustratör/hur illustrerar man sin egen text?, Kallio

Mukana mm. Linda Bondestam, Lena Frölander-Ulf

(Läsrörelsen, Vasa Övningsskolas gymnasium Åk 2, Förlaget)

 

Klo 15 Duellen live, Blåbärslandet

Mukana mm. Monika Fagerholm ja Malin Kivelä

(Förlaget)

 

Klo 16 Naiset esiin - Kirjallisuudessa ja historiassa, Töölö

Haastattelijana Minna Lindgren

(Kustantamo S&S, Suomalaisen Kirjallisuuden Seura)

 

Klo 16 Vem dödade bambi?, Fiskehamnen

Mukana Monika Fagerholm

(Förlaget)

 

Klo 16.30 Onni-poika ja kaikkien kukkien niitty, Kumpula

Mukana Sanna Pelliccioni

(Etana Editions)

 

Klo 16.30 Miksi Ranska raivoaa?, Senaatintori

Haastattelijana Ville Blåfield

(Kustantamo S&S)

 

Klo 16.30 Vitamin för själen - Poesiläsning, Blåbärslandet

Mukana mm. Peter Mickwitz ja Annika Sandelin

(Förlaget)

 

Klo 17 Yle Kioski: All Finlandia Panel, Hakaniemi

Mukana mm. Laura Lindstedt

(Yle Kioski)

 

Klo 17 Inspiraatiota kirjoittamiseen!, Töölö

Mukana mm. Jyrki Kiiskinen

(Nuoren Voiman Liitto, Nihil interit, WSOY, Teos)

 

Klo 18.30 Lue minut!, Toukola

Mukana mm. Sanna Pelliccioni

(Otava)

 

 

Lauantai 26.10.

 

Klo 11.30 Suomen Kirjailijaliitto esittää: Mihin menet kirjallisuus?, Töölö

Mukana mm. Riikka Pelo

(Suomen Kirjailijaliitto)

 

Klo 11.30 Romanens möjligheter, Fiskehamnen

Mukana mm. Monika Fagerholm

(Förlaget)

 

Klo 12 The Picture Book - A Door to Yourself and to the World, Blåbärslandet

Haastattelija Linda Bondestam

(Nordisk kulturkontakt)

 

Klo 13 Suomen Kirjailijaliitto esittää: Kirjailijan kukkaro, Töölö

Haastattelija Johanna Sinisalo

(Suomen Kirjailijaliitto)

 

Klo 13.30 Minnets makt och myterier, Fiskehamnen

Mukana mm. Lars Sund

(Nordisk kulturkontakt med stöd från de nordiska ambassaderna i Helsingfors)

 

Klo 14 Lust att överleva, Fiskehamnen

Mukana Jörn Donner

(Förlaget)

 

Klo 14 Världens bästa högläsning, Kumpula

Mukana mm. Lena Frölander-Ulf ja Annika Sandelin

(Förlaget)

 

Klo 14.30 En dag ska jag dö - Alla andra dagar lever jag, Blåbärslandet

Mukana mm. Malin Kivelä

(Ev. Luth. kyrkan i Finland, Förlaget)

 

Klo 14.30 Diktatorn och curlingföräldern, Fiskehamnen

Mukana Linda Bondestam

(Förlaget)

 

Klo 15-16 Tietokirja.fi: Tietokirjaraati, Kruununhaka

Mukana mm. Kaarina Hazard ja Holle Holopainen

(Suomen tietokirjailijat ry.)

 

Klo 15 Att skriva om det svåraste, Fiskehamnen

Mukana mm. Malin Kivelä

(Förlaget)

 

Klo 16 Salasana: Rakkaus, Kallio

Mukana mm. Sanna Pelliccioni

(Lasten Keskus)

 

Klo 17 Att ta allvaret på allvar, Fiskehamnen

Mukana mm. Lena Frölander-Ulf

(Förlaget)

 

Klo 19 Framtidens mat, Blåbärslandet

Mukana mm. Anna Sörensson ja Ebba Håkans

(Förlaget)

 

 

Sunnuntai 27.10.

 

Klo 12 Barnböcker om död och sorg, Fiskehamnen

Mukana mm. Annika Sandelin

(Förlaget)

 

Klo 13 Jaget i den finlandssvenska litteraturen, Fiskehamnen

Mukana mm. Sara Enholm Hielm ja Hannele Mikaela Taivassalo

(Svenska Yle)

 

Klo 13.30 Från bok till scen, Fiskehamnen

Mukana mm. Ulla-Lena Lundberg

(Schildts & Söderströms)

 

Klo 16.30 Samtal om ljudböcker med Monika Fagerholm och podden ”samtal med vänner”, Fiskehamnen

Mukana Monika Fagerholm

(Förlaget)

 

Klo 17 Ranska, rakkaudella, Esplanadi

Haastattelija Minna Lindgren

(Kirjapaja)

 

 

 

Uutuuksia